Ön İnceleme! Türkiye 1. Ligi Sezon Öncesi

eML Türkiye 1. ligine dair sezon öncesi tüm takımların son durumları ve detaylarına dair ön inceleme!

Rönesans eSports (VOGUE):
Kaliteli oyunculardan kurulu ancak kısmen içine sinmiş ve gelecek başarısızlıkları kabul eden yapılanması ile bu sezona nasıl gireceği merak konusu olan ilk takım. Pozisyonlarda eksikler gözlemlesede asıl sorun takımın kaptanlarının lig yarışında ne istediğini bilmeleri olacaktır. Kupada son 4e kalmadan elenmiş olmaları, bu sezona başlangıç için ümitleri kırsa da tecrübeli takım rüzgarı bir anda arkasına alarak şampiyonluk yarışına aday olabilirler.

Crew eSports:
Xbox'lı DEMO sezonlarında üst sıralara oynayan takım, Cross-Play'in gelmesi ile kendini bir anda daha aşağı sıralarda bularak ligi tamamladı. Bu sezon başını harika transferlerle geçiren Crew, sezonun en kapalı takımı olarak sahneye çıkması muhtemel. Ceko, Lasyu gibi doğrudan oyuna etki edebilecek ve skoru Crew lehine çevirecek isimler kadrolarında. Dikkat edilmesi gerekilen takımlardan.

Redus EFC:
Ligin tecrübeli takımı, son anda "Redus" diyebileceğimiz bir benzetmeye sahip ancak bu olumlu olarak takımın ana hedefi olan şampiyonluğa ulaşması için ekstra bir çabaya ihtiyaç olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Takım yıllardır kendi içinde olan oyuncuları barındırsa da, ekstra için başka bir şeye ihtiyaçları var. Belki iki yönlü dinamik bir orta saha yada farklı bir oyun kurgusu. Son sezonu ilk 4 içinde bitirselerde yine ilk 4 içerisinde en çok gol yiyen takımda kendileri. Bu olumsuz istatistik kalecilerinden kaynaklı değil, El-Chapo son 2 sezonda ligin en iyi kalecisi durumunda. Bu sezon kendilerinin istediği şampiyonluğu "artık zamanı geldi" diyebilir ve şampiyonluk adayı olarak gösterebiliriz.

Tactical Board:
Sürekli yükselen ivmesi ve son haftalara kadar çekişmeye giden şampiyonluğun en önemli takımı. Belki şampiyon olamadılar ancak son gece turnuvasını kazanarak rakiplerine gözdağı verdikleri kesin. Bu sezon tecrübeli kalecileri Batuhan liderliğinde takım en iyi olmayı kafaya koymuş olacak ki, çok kaliteli isimleri de kadrolarına kattılar. Maestro'nun yokluğunu Rcnyn gibi isimle doldururken, en fazla verim aldıkları oyuncusunu şimdiden unuttular. Takımın orta saha şefleri "yavseloz" ve "LLioNN" çok göze çarpan isimler olsa da bu iki isim takımın şampiyonluğunda hiç fire vermeden sezona tam kafa yormaları gerekiyor. Tactical bu sezonun da en büyük şampiyonluk adayı.

Bolton VFC:
Kadro derinliğini ve ilk 11de oynayacak oyuncularında büyük değişiklik yaptılar. Bu durum onları artık tecrübeli takım durumundan çıkarsada, kaptanı ve kurucusu "Daredayi" bu işin kurdu olarak takımını ilk 5 içinde tutmak için planları yapmıştır. Yeni transferlerle bütünlüğü sağlayan bir Bolton yine üst sıraları zorlar ancak bu sezon kurtlar sofrasında bekleneni veremeyebilirler.

Skyfall eSports:
Son lig şampiyonu, son kupa şampiyonu. Bu kadar diyerek bitirmek isterdim ancak bu sezon işleri bir önceki kadar kolay olmayacak. Bu zorluk Skyfall'un kalite yapısından kaynaklı olmayıp, tamamen rakiplerin daha fazla özel mücaadele edeceğini düşüneceğini varsayıyorum. Zorluk çıkarmak isteyen bu sezonki rakipleri daha fazla ve aynı konsantrasyonu yeniden sağlayabilmek bir takım için çok güç. Bir kez daha en büyük olmak isteyecekler ve bireysel ödüllerinde neredeyse tamamını almış oyunculardan kurulu olmaları onları gerçek bir "yenilmez" yapıyor. Şimdi işleri daha zor.

Average Team:
Adına bakılması, onları tanımayan rakiplerini yanıltabilir. Birlikte oynamaktan keyif alan bir takımın karşısında durmak zor olabilir ancak takım dağılmaz ise! Average birbirinden farklı ve renkli oyuncuları bir araya getiren, kendi içerisinde tecrübeleri olan ve önüne gelen her takıma çelme takmak isteyen takım olarak ligde gerçek deplasman havası yaşatabilecek en büyük takımlardan. Atanı, tutanı ve oyun kuranı oldukça iyi, sahaya tüm ciddiyetle çıkamayabilirler -ki bu durum onların en büyük dezavantajı.  Eğer kendi içerisinde biz neden yapmıyoruz diye iki kez düşünebilirlerse belki şirinleri görüp şampiyonluğa aday bile olabilirler.

İstanbulbirliği eSports:
Ligin en büyük kapalı kutusu, bu sezonu ligin ilk 6sında bitirmek için kurulu düzenlerini sahaya en iyi şekilde yansıtmak isteyeceklerdir. Moviesta bu sezon için takımını özel hazırlıyor ve takımı için elini taşın altına koyacak birçok oyuncu barındırıyor. Kadro derinliği ve uzun zamandır bu kulübün ruhunu devam ettirme gelenekleri artık başarı ile perçinleşmesi gerektiğinin farkındalar. İSB için ilk 8 dışında sezon sonunda oturacakları sıralama onları memnun etmeyecektir.

Teta eSports:
Son Türkiye Kupası finalisti, lig 2 şampiyonu ve Tsubasa1907'ye sahip takım. Hedefleri bu sezon gerçekçi davranıp ilk 6da yer almak olacaktır, ilk 6da ise ne kadar üst olur ise Teta'yı memnun eder. Bu öngörümüz tabi ki şampiyonluk istemiyor anlamına gelmemeli, onlarda alt ligden gelerek üstte olacaklarını zaten kupada final yaparak gösterdiler. Bir kez daha ligin en iyisi olmasa da en iyilerinden olduğunu göstereceklerdir. Laesmagol, Lazirar, Ariru ve tabi ki Tsubasa1907 gibi mükemmel oyunculara sahipler ve çıktıkları her maçta hedef kazanmak olacaktır. Onlar için ligin kaderini attıklarından çok yedikleri yada yemedikleri belirleyecek.

Real Sosobad:
2. ligde çalkantılı dönemleri oldu ve son düzlükten şampiyon bile olabilirlerdi. Bu renkli coşkularını 1. lige de taşıyıp kendilerini kanıtlamak isteyeceklerdir. İlk 6 veya ilk 8 onlar için güç gözükse de rakiplerinin zaaflarından yararlanıp her maça ayrı konsantre çıkarlarsa bambaşka şeyler konuşuyor olabiliriz sezon sonu. Futbolun/FC'nin büyüsü onlar için atılan her gol mesaj niteliğinde olacak ve birlik beraberliklerini kanıtlayacak. Orta sıralara yakın bitirmeye aday, her güçlü takıma ters gelebilecek bir takım

Anadolu FK:
Ter atmaya gelmediklerini 2013 den beri kurulu olan bu takım bir kez daha göstermek için şans bulacak. Clubs modunda tercrübe bazen çok şey olsa da bazen daha taze isimleri saha da eksik tutunca sonuç tıpkı geçen sezon Anadolu FK için olan gibi gerçekleşiyor. Aldıkları skorlar onların birliğine asla zedelememiş olması lig ve diğer takımlar için ne kadar örnek olduklarını gösteriyor. Ancak Anadolu FK oyunun zevk kısmını biraz galibiyet ile süslemek isteyeceklerdir. Kötü fikstür bu sezon için onlar adına devam ediyor. 

Glarung FC:
Kupa yarı finalisti ve son sezonu 2. ligde son hafta kaçan puan kaybı ile ikinci sırada bitirmeleri ile sonuçlanan ilk sezon geçmişi! Bir takım kaptanı, takımı için ne kadar kafa yorabilirse, Glarung kurucusu da o kadar kafa yoruyor. Ligin kaliteli isimlerini ilk kez kadrolarına kazandırdılar ve onlar için lig 2 de kaçan şampiyonluğu daha büyüğü ile telafi etmek isteyeceklerdir: Şampiyonluk! Doğrudan skora etki eden isim uluollie olsa da yanına farklı tarzda bir golcü de arıyor olabilirler. Artık istediklerini daha fazla sahaya yansıtan ve skoru tamamen kendi lehinde tutan bir takım olmaya çalışıyorlar. Tüm rakipleri derinlemesine analiz ediyorlar ve maç maç kazanmayı tercih ederek kendi kaderlerini kendileri çizecek bir meydan okuma peşindeler.

Copenbadly FC:
Türkiye Kupası'nda direkt adından söz ettiren takım, ligin şampiyonluğunu bir başka takımın kazanmasına engel olmak için buradalar. Masada bizde varız diyebilecekleri mükemmel bir kadro ve her takımı doğrudan yenebilecek bir oyun tarzı ile sezonun en güçlü takımlarından birisi olduğunu kanıtlayacaklar. Takımın göze çarpan en güçlü bölgesi orta saha ve bu alanda tüm rakiplerine büyük üstünlük kuracaklardır. Bitirici rolünde olan oyuncuları istenilen katkıyı sağlarsa, tutan ve oyun kuran tarafından çok sorun yaşayacaklarını düşünmüyoruz. Bu ligi kazanmak için geldiler. Biliyoruz.

Proletarya:
Sahnede onlara ne kadar yer kalacağını ancak kazandıkları maç sayısına bağlı olarak değişecek, kaderi elinde bir diğer takım. Güçlü, oyuncu bilgisi yüksek isimlerden kurulu olmaları en büyük avantajları. Henüz bir kaleciye sahip değiller ancak forvetlerinde Ravi, forvet hatlarında ise SoapBiceps7 gibi her savunmayı kolayca geçebilecek iki isme sahipler. Erler meydanında kendilerini güçlü göstermek istiyorlarsa bir kez daha sözlü değil yaptıkları ile kendilerini kanıtlamak zorundalar. Bu meydan okumada işleri zor ama neden olmasın?!

Eternity:
Savunma, gol ve disiplin. Her şeye sahipler ancak mevki olarak bakınca en iyisine sahip oldukları tartışılır. Kurnaz forvet ve saha içi dinamizmi yüksek orta saha bu işi olabildiğince sırtlayacaktır ancak yeterli olmayabilir. Oyun kurgusunu sadece hücum olarak şekillendirselerde bu oyun modunun şampiyonluk yolu ise savunmadan geçiyor. Takım hala bu düzen içerisinde oyuncu arayışını sürdürse de kaptanları sezonu nerede bitireceğini az çok biliyordur, bizim tahminimiz ise top 8 içerisinde rahatça yer alabilecek olmaları.

Minzi United:
Kaptanlarının şu cümlesi onların tüm oyun felsefesini açıklıyor; "Clubs anlamında ilk Atletico Madrid" denemesi. Evet, geçmiş dönemin Atletico Madrid'ine yakın futbolları ve sahanın her yerinde birbirine yardımları ile son gece turnuvasında final oynadılar ve son dakika kaybettiler. Tüm sezonu bu direnç ile gösterebilecekler mi beraber göreceğiz ancak savunma bir takımı finalde oynatır, şampiyonda yapabilir. İşte Minzi bu kaleyi sezon boyunca korumaya oldukça kararlı olduğu için en iyilerin liginde.

Not: Takım sıralaması tamamen eMajor League takım sırasına göre belirlenmiş olup, tahmini bir sıralama içermemektedir.

Share:
Comments (1)

Mükemmel bir yazı olmuş.. Arada girip tekrar tekrar okuyorum. Tüm takımların tek tek tanıtılması hedefleri ve tahmini yapabilecekleri bir yazı olması lige ayrı hava katıyor. Hiç bilmeyen bir insan şurayı gelip okuduğunda az çok bilgi sahibi olabilir. Ellerinize sağlık..