1-8. Hafta! Türkiye 2. Ligi Değerlendirmesi

eML Türkiye 2. Ligi'nde ilk 8 hafta maçlarında oynanan maçlarda oluşan verilerden yola çıkarak üretilen inceleme!

11 RONIN: Mükemmel savunma kurgusu yetmezmiş gibi ligin en çok gol atan iki takımından biri olarak; zirvede olmayı ne kadar hak ettiklerine dair istatistiksel olarak, gözler önüne serdiler. Belkide ligler içerisinde en ateşli maçı kaybetselerde takım olarak son haftada disiplinden bozulmadılar ve son iki maçıda kazanmayı bildiler. İyi bir istatistiği devam ettirmenin ne kadar zor olduğunu ve bunun için çabanın daim kalmasını 11 Ronin şuana kadar gösterdi ve göstermeye devam etmek zorunda, tabi Summer League'in en iyisinde olmak istiyorlarsa. Savunma kurguları ile 3 oyuncusu şuan "Clean Sheet Defans" istatistiklerinde zirvedeler. Kalecileri YunusEmre1155 ise iki maçta bir kalesini gole kapatmakta.

KENKSLERBİRLİĞİ: Ligin zirvesini paylaşan diğer bir diğer güçlü dostluk takımı. Çok gol attılar ancak zirvede olmamalarının sebebi yedikleri gol sayısı. Savunmada istikrarı tam sağlayamamış olsalarda haftanın maçından da 2-1 galip gelerek zirve inadını sürdürmeye devam ettiler. Ruxlet, mangaka ve Frost45 takımın öncüleri olarak toplam 17 gol ve 6 asiste imza atarak Kenkslerbirliği'ni zirvede tutmak için ellerinden geleni yaptıkları görünmekte. İki hafta sonraki 11 Ronin ile oynayacakları dev maça kadar kayıpsız götürüp ligi göğüslemek isteyeceklerdir.

Çömlekci SK: İkinci ligin en favori takımlarından olup her ne kadar ilk 3te yer alsalarda, istedikleri şey bunun daha fazlası olduğuna eminim. Henüz ilk 8 maçta 2 mağlubiyet onlar için kalp kırıcı ancak ligin zirvesinde yer alan takımı yendikleri için hala ligin en iyilerinden olduğunu gösterdiler. Yapmaları gereken attıklarını değil de yediklerini düzeltmeleri olabilir. İyi bir savunma kurgusu onları şampiyon yapabilir. Son 2 haftada 10 gol atsalarda kalalerinde neredeyse her maç gol görmeye devam ettiler. Tecrübelerini daha fazla yansıtıp takım içi eksikleri giderirlerse, şampiyonluğun en büyük adaylarından olmaya devam edebilirler. C4kut şuan tüm liglerin en golcü 3 isminden birisi olarak takımın en önde gelen ismi olarak göze çarpmakta.

XI Legends: Kritik son haftanın zirvede ölüm kalım maçlarının ikisinde de öldüler. Mükemmel çıkışlarını sezona yaymaları gerektiğini göstermeleri ve peri masalına devam etmeleri gerekiyordu. Sezonun en dikkat çeken takımlarından birisi olmayı başardılar ancak daha fazlasını yapmaları için daha fazla birliğe ihtiyaçları var. Takımın son iki maçı ne kadar olumsuz gözükse de -olabilir, diyebileceğimiz iki puan kaybına rağmen hala zirve iddiaları sürmekte. xzrayzer2 takımın gol yükünü taşıyan neredeyse tek isim. Tolunay, mcanozbek ve kalecileri MrTwib'de sezonun kalan kısımlarında daimi istikrarlarını sürdürdüler. Daha iyisi için 11 efsane olmak zorundalar ve derbi niteliğinde maçlarıda kazanmak zorundalar. 

Belekoma FC: 8 maçın yarısında puan kaybettiler ancak zirveden henüz kopmadılar. İstikrarın ne denli önemli olduğunu sezon sonu tecrübe edinmek istemiyorlarsa her maçın hikayesi onlar için başka olmalı ve kırılgan yapılarına dur demeleri gerekmekte. İki kalecileri var ve sadece bir maçta kalelerini gole kapatılar. Metehannn takımın neredeyse tamamına yakın bir gol katkısı verdi ancak savunmada hala istenilen seviyede olmadıkları için kırılmaları çok fazla. Toparlamaları gereken belkide ortasaha dan başlayan bir direnç değişikliği veya kazanımı. Bunu sağlamaları durumunda bir üst ligde kendilerine rahat yer bulabilirler. 

Golden Crew FC: Mükemmel bir kaptan ancak gemisini askere gideceği için kurtaramayacak. Neoteph yokluğunda takımda sorumluluk alınmaması sebebi ile ligde yerlerine getirelecek takım bile belli oldu. Şimdiden iyi tezkereler "NEOTEPH

Dümen FC: Üst ligde yer almak istiyorlarsa acilen kadro derinliğini sağlamaları gerekiyor. BaskanAhmetBaba şuan için en üst düzeyde takımına katkı sağlasa da orta saha yada savunmada onun üst seviyesine bir başkası yardımcı olmadığı görülmekte. Infernall28 ise takımın tüm gol yükünü sırtlamış durumda. Yeni mevkisinde göze çarpan acarahmet10 ise son 2 zor maçta skor katkısını şimdiden vermiş durumda. Dümen FC bu okyanusta batmak istemiyorsa kaptanlarına biraz daha destek vermeleri ve her maça çok fazla konsantrasyon ile çıkmaları gerekmekte. Takımın şuan dengeli hiçbir durumu olmayıp sahaya ya yenmek yada yenemeyeceksek yenilelim mantığından da sıyrılmaları gerekmekte.

La Havle FC: Son üçüncü lig şampiyonu, ikinci ligde istediğini henüz bulabilmiş değil. Çift haneli golcüleri yada asist ile doğrudan skora etki eden bir oyuncuları yok. Takım oyununda birileri daha fazla parlamalı ve kritik anlarda devreye girmeli. La Havle'nin en büyük sorunu şuan bireysel bir yıldızının olmaması diyebiliriz. Zorlu sayılabilecek maç haftalarına giriyorlar ve onları orta sıraya düşürmemeleri için kaptanları haricinde oyuncularınında bir önceki sezonu hatırlayıp en iyi verimi göstermeleri gerekmekte.

White Wolves: Sıralamalarının bir önceki takımın aldığı 4 mağlubiyetinden kaynaklı olduğunu hatırlatarak başlamak istiyorum (Çekilen takım yerine lige dahil oldular) Ligde bu hafta iki maça çıktılar ve form grafiğine şimdiden iki mum diktiler. Kurucu kaptanları bu iki maçta şovunu yaptı ve 4 gol 1 asist ile şimdiden tüm rakiplerine gözdağı verdi. Sonradan lige dahil olmaları sebebi ile zirveden uzak kalmış gözükselerde, formları geldikleri gibi devam ederse neden zirvede yer almak istemesinler? 

Shelter FC: Atanı (Kaziminho) ve attıranı (IByKuartz) şuan takımın her şeyi durumundalar. İki oyuncuda çift haneli sayılara ilk 8 haftadan ulaşmış durumdalar. Takımın onlara ayak uydurması zorunlu olduğu bir diğer takım diyebiliriz. Kadronun birçok oyuncusu ve kemik şekilde maça çıkmış gözüksede henüz savunma anlamında bir istatistik yapmamış olmaları zirveden onları şimdiden koparmış durumda. Her maç kalelerinde gol gördüler ve düzeltmeleri gereken ilk işin bu olduğunu, bizden çok takım kaptanları ve oyuncuları biliyor olmalı. Sadece 2 oyuncunun yapacaklarına muhtaç kalmamaları ve takım halinde oynamayı acilen öğrenmeleri gerekiyor.

Sons United: Yaktılar yeşili, geliyorlar zirveye doğru?! Son 3 maç ve 3 galibiyet ile orta sıralarda olduğunu yeni hatırlayan takım üst sıralara adım adım tırmanmak isteyecektir. Zorlu haftaları neredeyse geride bıraktılar ve bu fikstür rahatlığında olabildiğince üç puanla maçlardan ayrılmak isteyeceklerdir. eML'de 100+ maça çıkan Sons United takımı, tecrübeli olduklarını ve sezonu bir üst lige geçerek tamamlamak için kadro istikrarı haricinde golcüleri ErcanYılmaz'ın yanına bir başkasını koymak zorundalar. ErcanYılmaz çıktığı 6 maçta 10 gol attı ve takımının attığı gollerin yarısını kendi ayağından olmasını sağladı. Sons United'ın bir diğer net problemi ise savunma zaafları. Takım 8 maçta kalesinde 24 gol yiyerek zirveden uzaklaşmalarının sebebini net şekilde görüyor olmaları lazım.

21 Redus: Bir öyle bir böyle. Ellerini iki yana açmış ve dengede durmak isteyen bir çocuk gibi ligin ortalarında üst takımlarına hizmet etmek için varmışçasına ligde yer alıyorlar. Son iki maçta kalalerinde 8 gol gördüler ancak 7 golde atmayı başardılar. Sayuhrii, mysianx gibi tecrübeli ve takıma yön verebilecek birçok oyuncu barındırsa da şuan için aldıkları skorlar onları en fazla orta sırada tutacak gibi duruyor. Sonraki haftalarda zorlu bir fikstür haftasından başları dik çıkmak için sahaya tam focus çıkıp üstte yer alan her takıma da çelme takabilecek mantıktalar. Top 8 içinde olmak bu sezon onları -şimdilik- tatmin edecektir. Kazanmış oldukları bir maçlarıda eksik.

WeKillYouDie: Bu hafta lige dahil oldular ve oynadıkları bir maçta üç puanı ceplerine koydular. Takım için çok fazla bilgi sahibi olmasakta, Türkiye Kupası'nda grubundan çıkmak ve ligde de olabildiğince üste doğru tırmanmak isteyeceklerdir. nanesuyu henüz 2 maçta 4 gol attı ve her büyük takımın şimdiden dikkatini çekti. Takım şuan gol atmada sorun yaşamayacak gibi duruyor ve kadro derinliğinde biraz daha fazla defansif oyuncu arayışında olmaları zorunlu ilk görevleri duruyor.

Spontane FK: Son haftalarda bariz bir performans yükselişi gözüken takım henüz ligde istediği skorları alabilmiş değil. Tecrübeleri oyuncuları sahada daha canlı ve ne yapması gerektiğini bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri şart. Şuan için ligin en altında olsa da birinci ligde Bolton ve milli takımda STP olarak daha önce görev almış olan AbuSecka takımın savunmada liderliğini yapabilir. Spontane ismi sadece isimde kalıp ligin üst sırasında olan her takıma çelme takabilecek bir gücede sahip.

Şapkalılar SK: Küme düşmemek için ellerinde çok şans var ancak bu şans her geçen hafta eriyebilir. Avantajlı oldukları kısım ise daha önceden ligde tecrübeleri olmaları. Yapmaları gereken bunu sahaya daha fazla yansıtıp olabildiğince yukarılara doğru tırmanmak. 

TBAA FC: Kadro derinliği oldukça iyi seviyede, kadro kalitesi oldukça iyi ancak lig yarışında küme düşme potasına bu kadar yakın olmalarının sebebi nedir biliyor musunuz? Fikstür! TBAA FC dün izlediğim birinci ligde zirvede yer alan Eternity'e karşı dostluk maçında bile kalitelerini gösterdiler. Alt sıralarda olmayı hak etmeyen direkt ilk takım diyebilirim. Önceki 8 haftada; Kenkslerbirliği, XI Legends, Shelter, Çömlekçi gibi  ligin zirvesine oynayan takımla oynadılar ve artık nispeten daha kolay bir fikstüre giriyorlar. Üst sıralara adım adım çıkmaları an meselesi. Bu yazıyı okuyan her üst ve alt sıra takımının şimdiden dikkatini TBAA için çekebilirim!

Ezmece eSports: Eğlenceli kurucu kaptan, sahaya her ne kadar kazanmak için çıksalarda aldıkları skordan bağımsız harika ve eğlenceli bir takım! DoluDoluEcolu kendi içerisinde ne düşünüyor bilmiyoruz ancak bizim dışarıdan gördüğümüz bu. Çok az gol attılar ve çok fazla gol yiyerek hak edilmiş bir küme düşme potası. Ama varsın olsun! Bunlar hayata dair olabilitesini ve mükemmeliyetçiliği kırmış bir mantık olarak baş kaldırmakta. Yürüyedur Ezmece. Daha fazla gol ve yiyecekleri daha az gol, onları küme düşme hattından hızlıca çıkarabailir, henüz bitmiş bir şey yok.

Nishwits FC: Önceki sezona ait tecrübelerini sahaya süremediler. Varlıkları her ne kadar yeter diyebilsekte galibiyet alamamış olmaları onlar için üzücü. Potansiyelinin çok altında kaldılar ve üzerilerinde adeta ölü toprağı mevcut. Silkelenmeli ve kendilerine gelmeleri gerekiyor. Belki ligin zirvesine oynayan bir yada iki takımdan alacakları puanlar onları yeniden ayağa kaldırabilir ancak bunu ilk onlar istemeli.

Share:
Comments (0)